|   r.

Indywidualne Laboratorium Naukowe na Politechnice Warszawskiej
03.12.2019


W dniach 21-25 października uczestniczyłyśmy w zajęciach zorganizowanych przy współpracy Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej w ramach Indywidualnego Laboratorium Naukowego. Zajęcia obejmowały 20 godzin pracy laboratoryjnej i odbyły się pod opieką Pani dr inż. Beaty Kucharskiej i Pani mgr inż. Marty Orłowskiej.

Inżynieria materiałowa zajmuje się tworzeniem, obróbką i wykorzystaniem materiałów. Tematem naszych badań były ultradrobnoziarniste stopy aluminium. Pierwszego dnia cięłyśmy i szlifowałyśmy próbki po zgrzewaniu wybuchowym. Przeprowadzałyśmy testy zanurzeniowe (badanie odporności na korozję) w 3,5% wag. NaCl, a następnie obserwowałyśmy zniszczenia korozyjne na mikroskopie stereograficznym. W kolejnym dniu inkludowałyśmy próbki po procesie wyżarzania. Szlifowałyśmy je, a także polerowałyśmy przy użyciu zawiesiny diamentowej. Wykonywałyśmy pomiary mikrotwardości na zainkludowanych próbkach. Pomiary były wykonywane na twardościomierzu Falcon 500.

W ciągu kolejnych dwóch dni przeprowadzałyśmy sesję na analitycznym skaningowym mikroskopie elektronowym Hitachi Su–70. Obserwowałyśmy próbki po zgrzewaniu wybuchowym i teście zanurzeniowym. Charakteryzowałyśmy powierzchnię próbek po testach wraz z analizą składu chemicznego produktów korozji. W piątek dobierałyśmy odczynniki trawiące w celu ujawnienia mikrostruktury. Oglądałyśmy i wykonywałyśmy zdjęcia mikrostruktury na mikroskopie świetlnym. Ostatnim naszym zadaniem było barwienie płytek aluminiowych.

Wyjazd został zorganizowany za pośrednictwem fundacji "Przyszłość w nauce”, która podczas dni otwartych w naszej szkole przeprowadziła warsztaty dla uczniów. Zajęcia te bardzo nas zainteresowały i dołączyłyśmy do niej 26 maja 2019 roku. Fundacja ta zajmuje się edukacją i wychowaniem młodzieży. Tworzą ją studenci, doktoranci i uczniowie. W ramach działalności organizujemy warsztaty chemiczne w szkołach. Organizujemy też dla wolontariuszy wyjazdy do instytucji naukowych oraz pomagamy w przygotowaniach do matury i olimpiad.

Zajęcia na Politechnice były dla nas bardzo ciekawym i cennym przeżyciem. Jesteśmy bardzo zadowolone z tego wyjazdu, ponieważ wykonywałyśmy bardzo dużo doświadczeń. Wszyscy byli dla nas bardzo uprzejmi. Będziemy bardzo miło wspominać ten czas.

Katarzyna Kowalczyk
Joanna Paziewska
Mateusz Skoczek

Skomentuj temat
Nick:

Komentarz: